Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

NAJVÄČŠIE REALITNÉ TRANSAKCIE V DEJINÁCH (3) - Manhattan za gorálky

Pridané: 12.6.2024

Predávajúci                Indiáni (podielové spoluvlastníctvo)              

Kupujúci                    Peter Minuit (“maklér” spoločnosti Dutch West India Company)

Rozloha pozemku     59,1 km2

Dátum transakcie      24. mája 1626

Cena                           24 dolárov (v naturáliách : ozdoby)

Pozadie predaja         typický príklad makléra - agenta kupujúceho

V roku 1625 a do severnej Ameriky dorazila skupina Holanďanov, aby tam založila kolóniu pri ústí rieky Hudson. Osade dali názov Nový Amsterdam (Nové Holandsko).  Na okolitom území v tom čase žili indiánske kmene Mohykánov, Lenapov a Algonkinov.

Guvernérom v kolónii bol v rokoch 1626 až 1633 Peter Minuit, ktorý tiež zastupoval Západoindickú spoločnosť. Bol to práve on, kto od domorodých indiánov získal celý ostrov Manhattan za škatule plné sklenených korálok, ružencov, gombíkov a iných čačiek v celkovej hodnote približne 24 dolárov. V tom čase boli rôzne ligotavé bezcennosti bežným platidlom, za ktoré sa od Indiánov kupovali hotové majetky. Viacerí súčasní americkí historici však upozorňujú, že v prípade New Amsterdamu niet žiadnych dôkazov. Peter Minuit ostrov Manhattan určite kúpil a kúpil ho za smiešnych 24 dolárov. Či však platil bižutériou, nie je jasné. Prvé zmienky o trblietavom „platidle“ sa objavili až o dvesto rokov neskôr.

Od Západoindickej spoločnosti mal vraj nemecký obchodník jasné príkazy: „V prípade, že by na pôde, o ktorú máme záujem, žili alebo si na ňu robili nárok Indiáni, nevyháňajte ich silou alebo vyhrážkami. Presvedčte ich o odchode slovami alebo niečím, čo by ich uspokojilo. Prípadne im dovoľte, aby žili medzi nami. Indiánmi podpísaný kontrakt môže byť pre spoločnosť veľmi potrebný.“

O niekoľko rokov neskôr, keď sa mesto dostalo pod správu Anglicka, sa z New Amsterdamu stal New York - dnes najväčšie mesto Spojených štátov. New York má síce takmer 400 rokov, v modernej podobe však existuje len niečo vyše storočia. V roku 1898 sa spojilo päť okresov. Dnešný New York tak tvorí starý dobrý Manhattan, Brooklyn, Bronx, Richmond a Queens. Na miestach, kde sa usadilo 270 holandských osadníkov, dnes žije takmer 10 miliónov ľudí.