Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Nočný kľud - 1. časť : Základné pojmy a právna úprava

Pridané: 1.10.2024

V našom blogu sa nevyhýbame ani citlivým témam súvisiacim s užívaním nehnuteľnosti. Jednou z nich je určite aj porušovanie nočného kľudu. Pokiaľ sa netýka priamo vás, určite máte vo svojom okruhu známych alebo rodinných príslušníkov, ktorých tento zásah do pokojného spolunažívania zastihol. Hoci pri kúpe nehnuteľnosti, obhliadkach a konzultáciách, nie je možné vždy tento skrytý problém odhaliť, každý z nás prirodzene očakáva, že naša nehnuteľnosť nebude trpieť touto vadou, obzvlášť ak sa nachádza mimo rušného centra alebo v dostatočnej vzdialenosti od akejkoľvek prevádzky, ktorá by mohla byť zdrojom nočného hluku. Pre upresnenie si dovolíme podotknúť, že v prvej sérii článkov sa budeme venovať konkrétne rušeniu nočného kľudu, ktoré si spôsobujú susedia nehnuteľností - fyzické osoby navzájom (rušenie nočného kľudu zo strany prevádzok a podnikov má svoje špecifiká a budeme sa mu venovať samostatne v ďalšej sérii člankov). Zameriame sa na aktuálne definície základných pojmov a prístupov, možnosti riešenia a skúsenosti z praxe. 

POJEM : NOČNÝ KĽUD

Samotný pojem nočný kľud a jeho definíciu by ste hľadali v zákonoch márne. Tento pojem naša legislatíva neupravuje. Do roku 2006 bol v platnosti zákon č. 272/1994 o ochrane zdravia ľudí, ktorý definoval v §13n ods. 2: "Na účely kontroly dodržania hygienických limitov pre denný a nočný čas sa za nočný čas považuje čas medzi 22.00 a 6.00 hod.!" Tento zákon už ale nie je účinný, hoci naň viaceré zdroje na internete odkazujú.

Aktuálne je možné iba analogicky použiť §2 písm. zh) vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 549/2007 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí v znení vyhlášky č. 237/2009 Z.z. Tá určuje aj pojem „referenčný časový interval“= interval, na ktorý sa vzťahuje posudzovaná alebo prípustná hodnota

  •  referenčný časový interval
    • Deň = 6:00 -18:00 h
    • Večer  = 18:00 - 22:00 h
    • Noc = 22:00 - 6:00 h

Obdobie medzi 22 až 6. hodinou je v praxi aj všeobecne vnímané a spoločensky uznávané obdobie nočného kľudu, resp. nočného pokoja. Viaceré obce si vo svojich VZN zadefinovali nočný kľud. Nie je ani vylúčené, že obec si vo VZN upraví inak obdobie nočného kľudu v pracovných dňoch a inak vo víkendových alebo inak v letných mesiacoch a inak zimných.


ZÁKONNÁ ÚPRAVA : PORUŠOVANIE NOČNÉHO KĽUDU

  • §11 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
    • ods. 5: Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu či nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.
       
  • §47 ods. 1 písm. b) zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch
    • Priestupky proti verejnému poriadku:  Priestupku sa dopustí ten, kto poruší nočný kľud.

    • Obvykle je takéto rušenie nočného kľudu sprevádzané aj ďalšími priestupkami, napr. §49 z. o priestupkoch

      Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu

      Priestupku sa dopustí ten, kto
      a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
      b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,
      d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním,

       

  • §5 Občianskeho zákonníka
    • Ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.
  • §127 Občianskeho Zákonníka
    • Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

V ďalšom dieli tejto série sa budeme venovať praktickému postupu pri riešení porušovania nočného kľudu. 

(Tento článok, nemá charakter právneho poradenstva. Má za cieľ zhrnúť doterajšie poznatky a skúsenosti týkajúce sa nočného kľudu. Upozorňujeme, že uvedené informácie nepredstavujú odborné právne poradenstvo v zmysle zákona o advokácii. Pre konkrétne právne rady a riešenia odporúčame konzultovať s kvalifikovaným advokátom).