
Jednou z málo využívaných predsúdnych, resp. mimosúdnych možností riešenia rušenia nočného kľudu je aj
návrh na vydanie predbežného opatrenia... viac info v článku.
V prvej sérii článkov sa venujeme rušeniu nočného kľudu, ktoré si spôsobujú susedia - fyzické osoby navzájom. Predpokladáme, že situáciu sa nepodarilo vyriešiť diskusiou so susedmi ani prostredníctvom domovej schôdze alebo správcu bytovky. Je možné, že ste už privolávali hliadku mestskej polície a podali podnet na riešenie priestupku. Máte ešte iné možnosti ako sa domáhať pokojného spánku inak ako súdnou cestou?
Posúdenie otázky, či došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, bude úlohou obce. Skutkovým základom pre rozhodnutie obecného úradu je posledný pokojný stav, ktorý existoval pred zrejmým zásahom. Keďže zákon neuvádza presnú definíciu pokojného stavu ani zrejmého zásahu, pri jeho opise sa vychádza predovšetkým z právnej teórie a rozhodovacej praxe súdov.
Zásahom sa myslí zmena pokojného stavu takým konaním, že je niekto vo svojom pokojnom stave rušený, a to tak, že skutočnosť, ktorá ho spôsobila, možno niekomu alebo niečomu pripísať.
Okrem rušenia nočného kľudu sa môže jednať aj o iný zásah, napr. bránenie vstupu na pozemok alebo do domu, obťažovanie emisiami, prevismi haluzí apod..
Zásah môže byť:
Ako sme uviedli v úvode k článku, môžete podať návrh na vydanie predbežného opatrenia. V prípade ak vám obec vyhovie, v zmysle platnej judikatúry sa predpokladá (hoci nejde o povinnosť), že zákaz, ktorý obec vyjadrí vo svojom rozhodnutí, má len predbežný charakter a váš spor sa vyrieši pravdepodobne až prostredníctvom súdu. Z praktického hľadiska je samozrejme možné, že už samotné vydanie predbežného opatrenia môže vplývať na narušiteľa nočného poriadku a situácia bude vyriešená (z hľadiska doterajších skúsenosti s týmto typom konania je to ale skôr ojedinelý prípad).
Posledná veta §5 OZ: Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde. znamená, že súbežne s návrhom na vydanie predbežného opatrenia môžete podať aj žalobu na súd (§127 Občianskeho zákonníka – susedské spory). Rozhodnutie, ktorý prostriedok ochrany použijete, závisí vždy od konkrétnych okolností vášho problému. Ochranu pred zrejmým zásahom do pokojného stavu môže tak na návrh poskytnúť obec, sud, príp. obec a súd simultánne alebo nadväzne, a to podľa toho, v akom časovom poradí sa podajú návrhy na začatie konania.
(Tento článok, nemá charakter právneho poradenstva. Má za cieľ zhrnúť doterajšie poznatky a skúsenosti týkajúce sa nočného kľudu. Upozorňujeme, že uvedené informácie nepredstavujú odborné právne poradenstvo v zmysle zákona o advokácii. Pre konkrétne právne rady a riešenia odporúčame konzultovať s kvalifikovaným advokátom).