
1. Zjednodušenie povoľovacieho procesu
Jednou z hlavných zmien je zlúčenie územného a stavebného konania do jedného procesu, ktorý sa bude nazývať "konanie o stavebnom zámere". Tento krok by mal podstatne skrátiť dobu potrebnú na získanie stavebného povolenia. Podľa nového zákona by rozhodnutie o stavebnom zámere malo byť vydané do 30 dní, čo urýchli proces výstavby.
Príklad: Ak ste chceli pred rokom 2025 postaviť rodinný dom, museli ste najskôr požiadať o územné rozhodnutie a až po jeho vydaní ste mohli podať žiadosť o stavebné povolenie. Tento proces mohol trvať aj niekoľko mesiacov. Po novom bude všetko riešené naraz, čím sa celý proces skráti.
2. Elektronizácia a digitalizácia
Nový stavebný zákon zavádza povinnosť elektronického podávania žiadostí a archivácie projektovej dokumentácie v informačnom systéme Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Digitalizácia by mala priniesť väčšiu transparentnosť a efektivitu procesov, zároveň znížiť administratívnu záťaž stavebníkov aj úradov.
Príklad: Predstavte si, že chcete získať stavebné povolenie na prístavbu k domu. Namiesto behania po úradoch a predkladania papierových dokumentov všetko nahráte online a môžete sledovať stav žiadosti v systéme.
3. Presnejšia definícia drobných stavieb
Nové pravidlá sa venujú aj drobným stavbám. Po novom budú za drobné stavby považované prízemné stavby s maximálnou zastavanou plochou do 50 m² a výškou do 5 metrov. Sem patria napríklad kôlne, prístrešky alebo sauny. Pokiaľ sa takéto stavby nenachádzajú na verejných priestranstvách alebo do dvoch metrov od susedného pozemku, nebude potrebné ich ohlasovať.
Príklad: Ak si chcete na záhrade postaviť altánok s rozmermi 4 × 4 metre, po novom už nebudete potrebovať žiadne povolenie ani ohlásenie, pokiaľ spĺňa stanovené podmienky.
4. Prísnejšie riešenie nelegálnych stavieb
V oblasti čiernych stavieb prináša zákon sprísnenie. Po jeho zavedení nebude možné dodatočne legalizovať stavby, ktoré boli postavené bez platného povolenia. Zodpovednosť za nelegálne stavby sa rozšíri aj na zhotoviteľov stavieb, stavebný dozor a stavbyvedúcich.
Príklad: Ak si niekto v minulosti postavil chatu bez povolenia, mohol po čase požiadať o jej dodatočnú legalizáciu. Po novom to už nebude možné a takáto stavba môže byť nariadená na odstránenie.
5. Zavedenie fikcie súhlasu
Ak sa úrad nevyjadrí k stavebnému zámeru v stanovenej lehote (60 až 90 dní v závislosti od typu stavby), bude sa to považovať za súhlas. Tento mechanizmus má predísť zbytočným prieťahom v povoľovacích procesoch.
Príklad: Ak podáte žiadosť o stavebné povolenie na rodinný dom a úrad vám do 60 dní neposkytne odpoveď, bude sa automaticky považovať za schválenú a môžete začať stavať.
6. Zvýšenie zodpovednosti účastníkov výstavby
Nový zákon zvýši zodpovednosť všetkých účastníkov výstavby vrátane zhotoviteľov, stavbyvedúcich, projektantov, geodetov a statikov. V prípade chýb budú musieť vykonať nápravu na vlastné náklady.
Príklad: Ak stavebná firma pri výstavbe bytového domu použije nekvalitné materiály a dôjde k poškodeniu stavby, firma bude zodpovedná za opravy na vlastné náklady bez možnosti vyhnúť sa zodpovednosti.
Záver
Nový stavebný zákon prinesie viaceré významné zmeny, ktoré by mali zlepšiť efektivitu a transparentnosť stavebných procesov na Slovensku. Najväčším prínosom je zjednodušenie povoľovacieho procesu, elektronizácia úradných podaní a prísnejšie pravidlá pre nelegálnu výstavbu. Ak plánujete stavbu po roku 2025, je dôležité oboznámiť sa s novými pravidlami, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.