Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Orientačné a súpisné číslo nehnuteľnosti

Pridané: 29.9.2024

Orientačné a súpisné čísla sú neoddeliteľnou súčasťou našich adries a slúžia na jednoznačnú identifikáciu budov.

V stredoveku sa budovy často označovali podľa ich vlastníkov, remesiel, ktoré sa v nich vykonávali, alebo podľa ich polohy vzhľadom k významným bodom v obci. 
V 18. a 19. storočí, s postupným rastom miest a potrebou lepšej organizácie, sa začali zavádzať prvé systémy číslovania. Často však boli nekonzistentné a líšili sa od obce k obci.
V 20. storočí sa začalo s dôslednejším zavádzaním súpisných a orientačných čísiel, najmä v súvislosti s rozvojom poštového systému a administratívy.

V dnešnom článku vám rodinná realitka Pavlík&Partners pomôže zorientovať sa v orientačných a súpisných číslach nehnuteľností. 

Označovanie nehnuteľností upravuje zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení a vykonávacia vyhláška č. 31/2003 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o označovaní ulíc a iných verejných priestranstiev a o číslovaní stavieb. Vyhláška sa podľa svojho textu vzťahuje na pozemné stavby v zmysle Stavebného zákona, teda budovy.


V zmysle uvedených predpisov môže mať na území SR budova nasledovné označenie:

ORIENTAČNÉ ČÍSLO

  • unikátne v rámci ulice pridelené buď budove alebo vchodu,
  • vačšinou červené číslo na bielom podklade
 

SÚPISNÉ ČÍSLO

  • unikátne v rámci územia obce, pridelené budove,
  • väčšinou čierne číslo na bielom podklade

 

Podľa § 2c zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení a vyhlášky Ministerstva vnútra SR č. 31/2003 Z. z. je obec povinná na vlastné náklady viesť evidenciu súpisných a  orientačných čísiel, tieto čísla stavbám určovať a stavby týmito číslami označovať tabuľkami rovnakého vzoru; súpisnými číslami musí obec stavby označovať vždy, orientačnými číslami len ak tak rozhodne ( podmienkou je však existencia ulíc označených názvami). Podoba tabuliek je teda výlučne na rozhodnutí obci, ktorá je však povinná dbať, aby boli všetky tabuľky rovnakého vzoru.

Súpisné číslo má každá budova. Pokiaľ sa v obci uplatňuje označovanie orientačnými číslami, má orientačné číslo každý vchod. Pri lineárnej zástavbe majú budovy v smere od stredu obce na ľavej strane ulice nepárne čísla a na pravej strane ulice párne čísla číselného radu orientačných čísiel. Časť obce, ktorá má vlastné katastrálne územie, môže mať samostatné číslovanie budov súpisnými číslami a orientačnými číslami.

Povinnosť označiť budovu číslom vyplýva vlastníkovi budovy rovnako aj podľa § 43a ods. 2 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebného zákona).
Súpisné číslo (čierne) musí mať každá budova a tak sa táto povinnosť vzťahuje aj na číslovanie orientačnými číslami (červené), ktoré slúži na orientáciu v obci a na konkrétnej ulici.

Označenie domu číslami nie je iba povinnosťou vyplývajúcou zo zákona, ale aj účinnou pomocou pre rýchlejšiu a správnu orientáciu v obci. Nemá slúžiť iba cudzím občanom a tým, ktorí sa v obci nebývajú, ale aj (poštovým) doručovateľom, zdravotníkom, zriadencom plynární, elektrární či vodárenskej spoločnosti a pri rôznych administratívnych úkonoch. V neposlednom rade je nenahraditeľnou pomôckou aj pri neočakávanej potrebe záchrannej zdravotnej služby, polície, prípadne iného zásahu.

V krajnom prípade, vlastník stavby, ktorá nie je riadne označená, môže byť napadnutý, že ide o nelegálnu stavbu, nevybudovanú v súlade s územným plánom obce a stavebnými predpismi a bez povolenia alebo dodatočného súhlasu príslušného stavebného úradu.